Παρασκευή, 10 Οκτωβρίου 2014

ΔΗΜΟΣ ΣΠΑΤΩΝ - Δήμαρχοι & Κοινοτάρχες 1928-2014

Φωτογραφία από: laografia-spata.gr
Ας κάνουμε μια περιληπτική αναδρομή στο πολιτικό παρελθόν. Ανατρέχοντας σε παλιά αρχεία σας παραθέτουμε τα ονόματα των Κοινοταρχών
και των Δημάρχων από το 1928 έως και τις μέρες μας.

ΚΟΙΝΟΤΑΡΧΕΣ
Α/Α Ονοματεπώνυμο Θητεία
  1. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΠ. ΣΙΔΕΡΗΣ 1928 - 1/08 1931
  2. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΙΧ. ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ 02/08/1931 - 6/08/1933
  3. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΑΣ 07/08/1933 - 4/04/1934
  4. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΝΑΓ. ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ 05/04/1934 - 28/10/1941
  5. ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ν. ΚΟΥΛΟΧΕΡΗΣ 25/09/1942 - 6/10/1942
  6. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΘ. ΠΡΙΦΤΗΣ 07/10/1942 - 21/02/1943
  7. ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ν. ΚΟΥΛΟΧΕΡΗΣ 28/03/1943 - 28/11/1943
  8. ΣΠΥΡΙΔΩΝ Α. ΠΡΙΦΤΗΣ 27/12/1943 - 25/01/1945
  9. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Α. ΦΡΑΓΚΟΣ 06/02/1945 - 13/10/1945
  10. ΑΝΤΩΝΙΟΣ Κ. ΠΡΙΦΤΗΣ 17/11/1945 - 6/05/1947
  11. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΝ. ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ 07/05/1947 - 1/02/1948
  12. ΚΩΝ/ΝΟΣ Γ. ΣΤΑΥΡΟΥ 28/02/1948 - 9/02/1953
ΔΗΜΑΡΧΟΙ
Α/Α Ονοματεπώνυμο Θητεία
  1. ΧΡΗΣΤΟΣ Ι. ΜΠΕΚΑΣ 10/02/1953 - 13/06/1966
  2. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΕΥ. ΜΠΑΤΡΗΣ 14/06/1966 - 20/11/1967
  3. ΦΡΑΓΚΟΣ Δ.ΙΩΑΝΝΗΣ23/11/1967 - 31/12/1973 ΑΠΕΛΥΘΗ ΤΗΝ 31/12/1973 ΔΙΑ ΤΗΣ ΥΠ' ΑΡΙΘΜ.7081/31-12-73 ΑΠΟΦΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ
  4. ΚΑΤΡΑΚΑΖΗΣ Π. ΘΕΟΔΩΡΟΣ  01/01/1974 - 13/07/1974
  5. ΜΠΕΡΕΤΑΣ Θ.ΜΙΧΑΗΛ (ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΣΠΑΤΩΝ) 14/07/1974 - 30/09/1974
  6. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΕΠΕΤΕΣ (ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΣΠΑΤΩΝ) 01/10/1974 - 17/10/1974
  7. ΜΠΑΤΡΗΣ ΕΥ.ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 18/10/1974 - 6/04/1975
  8. ΔΗΜΟΣ ΜΑΡΚ.ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ 07/04/1975 - 15/10/1978
  9. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Γ. ΚΟΥΛΟΧΕΡΗΣ 16/10/1978 - 21/10/1990
  10. ΛΟΥΚΑΣ Δ. ΛΥΓΚΟΣ 22/10/1990 - 11/10/1998
  11. ΑΝΤΩΝΙΟΣ Κ. ΤΟΥΝΤΑΣ 11/10/1998 - 20/10/2002
  12. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΝΙΚ. ΤΟΥΝΤΑΣ 21/10/2002 - 30/10/2010
  13. ΧΡΗΣΤΟΣ Α. ΜΑΡΚΟΥ 30/10/2010 - 31/08/2014
  14. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΠ. ΜΑΡΚΟΥ -1/09/2014 - Σήμερα

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου