Δευτέρα 29 Ιουλίου 2019

Πολλά τα μετάλλια των κρητικών στο Πανελλήνιο Στίβου Ανδρών- Γυναικών...

Ξεχώρισαν οι Έφηβοι Γεράσιμος Καλογεράκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης- Δύο μετάλλια ο Νυφαντόπουλος
Πολύ καλή παρουσία είχαν οι πρωταθλητές-τριες της Κρήτης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών- Γυναικών που έγινε στην Πάτρα κατακτώντας αρκετά μετάλλια, πετυχαίνοντας παράλληλα και ατομικά ρεκόρ! Άξια αναφοράς η παρουσία των νεαρών Γεράσιμου Καλεγεράκη του ΟΦΗ στον ακοντισμό και Χρήστου Φραντζεσκάκη στη σφυροβολία που ανέβηκαν στο βάθρο ανταγωνιζόμενοι μεγαλύτερους της ηλικίας τους αθλητές!
Σε ότι αφορά την ελίτ του Ελληνικού στίβου, ξεχώρισε η παρουσία της Κατερίνας Στεφανίδη που έκανε τον καλύτερο της αγώνα φέτος στο επί κοντώ με άλμα στα 4.85μ. ενώ σταθερά καλή είναι και η παρουσία του Κώστα Φιλιππίδη με 5.71μ. με τον Εμμανουήλ Καραλή να τον ακολουθεί με 5.60μ. Σταθερά μεγάλο άλμα και για τον Μίλτο Τεντόγλου στο μήκος με 8.22μ. Η Βούλα Παπαχρήστου ήταν βέβαια η νικήτρια στο τριπλούν με 14.09μ. Ξεχώρισε το Πανελλήνιο Ρεκόρ Κ20 της Παναγιώτας Δόση στο ύψος με άλμα στα 1.86μ.
Σε ότι αφορά λοιπόν τις κρητικές παρουσίες, ο Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) ήταν νικητής στη σφυροβολία με βολή στα 75,13 μέτρα. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου έφτασε στις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα και επιβεβαίωσε την καλή αγωνιστική του κατάσταση. Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις στη σεζόν έδωσε ο Χρήστος Φραντζεσκάκης, που έστειλε τη σφύρα στα 73,86 μ. και πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων με την αντρική σφύρα. Ο ασημένιος πρωταθλητής Ευρώπης βελτίωσε το δικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 72,89 μ. από τις 29 Ιουνίου του 2019. Ο Ιβαν Μενγκλεμπέη ο οποίος αγωνίζεται πλέον με τον Ολυμπιακό (πρώην αθλητής του Κύδωνα) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 69.50μ.
Πρωταθλητής Ελλάδος στα 100μ. στέφθηκε ο Γιάννη Νυφαντόπουλος (Ελ. Βενιζέλου) με 10.46 Ο Νυφαντόπουλος κατέκτησε και το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ.

Ο Έφηβος Γεράσιμος Καλογεράκης (ΟΦΗ) αναδείχθηκε πρωταθλητής στον ακοντισμό με 68,78μ. . Είχε κάνει την κορυφαία επίδοση και στον προκριματικό με 64.93μ. "Ήθελα μια βολή πάνω από τα 70μ αλλά δυστυχώς δεν ήρθε. Είμαι χαρούμενος που ως Έφηβος κέρδισα το Πρωτάθλημα Ανδρών. Είχαμε πολλές ελλείψεις στο αγώνισμα από σπουδαίους αθλητές. Συνεχίζω το πρόγραμμα προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Εφήβων του 2020", δήλωσε ο πρωταθλητής του ΟΦΗ

Στα 200μ. Γυναικών η Ειρήνη Βασιλείου (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας)ήταν 1η με 23.79. «Ήρθα στο πρωτάθλημα να τρέξω 400 μ. αλλά ένιωσα ενοχλήσεις στο πόδι μου και δεν μπόρεσα να τρέξω χθες και σύμφωνα και με τη σύσταση του γιατρού. Όμως έσφιξα τα δόντια και είπα να τρέξω για το σύλλογό μου. Είμαι χαρούμενη που κέρδισα το πρωτάθλημα στα 200μ.», είπε η ηρακλειώτισσα πρωταθλήτρια.

Το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία των Ανδρών κατέκτησε ο πρωταθλητής του Σπύρου Αραμπαζή, Γιώργος Κονιαράκης (Πήγασου) με 58.77μ.

Δύο μετάλλια κατέκτησε ο κρητικός στίβος στον ακοντισμό των Γυναικών. Μπορεί η Σοφία Υφαντίδου να πήρε το χρυσό (55.44μ.) όμως 2η ήταν η Ελένη Γκέλη (ΓΑΣ Ιεράπετρας) με 52.08μ. και 3η η Αφροδίτη Μανιού του ΟΦΗ με 51.26μ.

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Χριστίνα Αλβερτσιάν (Ελ. Βενιζέλου)με άλμα στα 13.43μ., πίσω από την Βούλα Παπαχρήστου και την Σπυριδούλα Καρύδη.
Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν τα κορίτσια του Ελ. Βενιζέλου (Φακιδάρη, Τσαλουκίδου, Τζόνσον και Αρναντωνάκη) στην σκυταλοδρομία 4χ100μ. με χρόνο 48.04. Στα 110μ. εμπόδια η κυριαρχία του Κώστα Δουβαλίδη επιβεβαιώθηκε (13.56) όμως ο Νίκος Φιλανδαράκης (ΓΑΣ Ιεράπετρας) στα 33 του χρόνια ήταν 3ος με 14.45.

Οι θέσεις στους τελικούς
Στον τελικό των 400μ. η Μαρίτα η Αργυρού (Ελ. Βενιζέλος) έκανε πολύ καλή εμφάνιση, σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ με 54.04 (είχε 54.77), χρόνος που της έδωσε την 4η θέση.

Ατομικό ρεκόρ έκανε και η Αλεξία Κανάκη (ΟΦΗ) με 54.68 (είχε 55.30), ενώ 7η ήταν η Ιωάννα Αθανασιάδου (Κύδων) με 55.29.

Δεν ξεκίνησε στον τελικό η Ηρακλειώτισσα Ειρήνη Βασιλείου που είχε ενοχλήσεις στο ισχιακό νεύρο.

Η Άννα Βασιλείου αγωνίστηκε αυτή τη φορά στα 800μ. και ήταν 4η με 2.11.99Η Δήμητρα Γναφάκη (Κύδωνα) τερμάτισε στην 4η θέση στα 400 μ. με εμπόδια με επίδοση 59.31.

Την 4η θέση στον τελικό των 1500μ. πήρε η Κατερίνα Δόβρου (Κύδωνα) με 4.29.30. Στην ίδια θέση βρέθηκε και η Κατερίνα Βαμβουκάκη (Ελ. Βενιζέλου) στη σφυροβολία με βολή στα 56.09μ.

Στον τελικό του επί κοντώ ο Βαλεντίνος Νταμοτσίδης (Ελ. Βενιζέλου) ήταν 5ος με 5.30μ. Στην 5η θέση των 400μ. βρέθηκε ο 19χρονος Χάρης Ξενιδάκης (Σητειακού) με ατομικό ρεκόρ 48.05.

Η Κριστίνα Αλβερτσιάν (Ελ. Βενιζέλου) μπορεί να φάνηκε ότι ξεκίνησε ιδανικά τον τελικό του μήκους αλλά μια θλάση την έκανε να αποχωρήσει απ' τη συνέχεια του τελικού, τερματίζοντας στον τελικό 8η με 5.76μ. Στα 100μ., 8ος ήταν ο Γιώργος Καλογεράκης του ΟΦΗ με 10.94.

Στη σφαίρα, η Μαρία Αγγέλου (ΟΦΗ) ήταν 8η με 12.63μ. ενώ ο Λευτέρης Βουρλάκης (Κύδωνα)ήταν 10ος με 16.30μ.
Στη δισκοβολία ο Στέφανος Παπαδάκης (Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης) ήταν 11ος με 48.33μ.

Στον τελικό των 100μ. συμμετείχε η Μαρία Φακιδάρη (Ελ. Βενιζέλου), καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην 1η σειρά και τη 13η στο σύνολο.

Από:Πετρούτσου Μαρία