Κυριακή 6 Αυγούστου 2017

Παγκόσμιο Στίβου: Στα 2 εκατοστά κρίθηκε το χρυσό στη Δισκοβολία

Παγκόσμιο Στίβου: Το χρυσό στη δισκοβολία κρίθηκε στα δύο εκατοστά
Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Λιθουανός Άντριους Γκούντζιους με 69,21μ. - Ο δεύτερος Ντάνιελ Στολ από τη Σουηδία έριξε 69,19μ.
Ο Λιθουανός Άντριους Γκούντζιους κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία ανδρών κατά την 2η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου στο Λονδίνο.

Ο Γκούντζιους, έφθασε στην πρώτη μεγάλη διάκριση της καριέρας του χάρη σε βολή στα 69.21μ που είναι νέο ατομικό ρεκόρ. Δεύτερος και σε απόσταση μόλις δύο εκατοστών ήταν ο Σουηδός Ντάνιελ Στολ με 69.19μ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Αμερικανός Μέισον Φίνλεϊ με 68.03μ.

Ο κάτοχος του τίτλου Πιότρ Μαλαχόφσκι (Πολωνία) κατετάγη 5ος με 65.24μ, ενώ ο Κύπριος Απόστολος Παρέλλης πήρε την 10η θέση με 63.17μ, ολοκληρώνοντας μια πολύ καλή προσπάθεια στον τελικό του αγωνίσματος, κόντρα σε μεγάλα ονόματα. Χαρακτηριστικό είναι ότι στην 12η θέση κατετάγη ο Εσθονός παλιός παγκόσμιος πρωταθλητής, Γκερντ Κάντερ (Εσθονία) με 60.00μ.