Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2017

Λαύριο-ΑΕΚ 80-72: Λαύριο… μαγεία, ΑΕΚ τραγωδία

Εντυπωσιακό το Λαύριο, επικράτησε δίκαια της κάκιστης ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική και την «καπέλωσε» στη βαθμολογία της Α1 - Κορυφαίοι οι Μουρ και Γουίγκινς Το Λαύριο συνέχισε την καταπληκτική του πορεία με θύμα αυτή τη φορά την ΑΕΚ. Η ομάδα του
Χρήστου Σερέλη επικράτησε 80-72 της αποκαρδιωτικής «Ένωσης» για την έβδομη αγωνιστική και την προσπέρασε στη βαθμολογία!

Μόνο στο 0-2 βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι γηπεδούχοι, που έφτασαν μέχρι και στο +13 στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν κινδύνευσαν καθόλου στη συνέχεια. Κορυφαίος ο ΜακΚένζι Μουρ με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, πολύ καλοί και οι Γουίγκινς και Μέιερ που είχαν από 18.

Ο Ντούσαν Σάκοτα με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ ξεχώρισε από την «Ένωση», που παραμένει χωρίς νίκη εκτός έδρας (0-3). Πολύ καλή εικόνα από τους ξένους της ομάδας με χειρότερο τον Μάικ Γκριν που είχε 6 πόντους με 1/8 σουτ και 6 λάθη. Μόλις 20/64 σουτ από τους «κιτρινόμαυρους». Ντεμπούτο για Καββαδά που σε 2:33 είχε 2 πόντους (1/1 δίποντο).
Το ματς
Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την κακή συνήθεια της ΑΕΚ να μπαίνει χαλαρά. Με τον Κακλαμανάκη να φθείρει γρήγορα τον Ελόνου και τον Μέγιερ να απειλεί από μακριά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-3 και 12-4. Η είσοδος των Μαυροειδή και Ξανθόπουλου συνέφεραν την «Ένωση» που παίζοντας πιο ορθολογικά πλησίασε στο καλάθι (16-14). Ένα τρίποντο του Νίξον κι ένα γκολ-φάουλ του Μουρ αρκούσαν για να αποκατασταθεί η διαφορά (23-16) στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος χάρισε στον Καββαδά το ντεμπούτο του 7:40 πριν το ημίχρονο και με δικό του καλάθι οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στον πόντο (24-23), όμως τα παιδικά λάθη τους επέτρεψαν στο Λαύριο να σκαρφαλώσει ξανά στο +7 (32-25) και να κλείσει το ημίχρονο στο 36-32 με ανάποδο λέι απ του Νίξον μετά από ένα ακόμη αβίαστο λάθος των φιλοξενούμενων.

Τα τρίποντα από Τζέιμς και Λαρεντζάκη έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση βολής στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (36-35, 42-40), ωστόσο κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Μουρ. Πετυχαίνοντας δώδεκα σερί πόντους για την ομάδα του και παίζοντας πλέι μέικερ λόγω των τραυματιών των Βεργίνη και Νίξον οδήγησε το Λαύριο σε διψήφια διαφορά, που έφτασε μέχρι και το +13 με βολές του Γκρέι (58-45). Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο εκμεταλλευόμενοι την αθλητικότητα των παικτών τους απέναντι σε μια «Ένωση» που έμοιαζε παντελώς εκτός κλίματος αγώνα. Μουρ και Γουίγκινς με εντυπωσιακά καρφώματα συντηρούσαν ψηλά τη διαφορά (66-53). Ο Σάκοτα με μακρινά σουτ δεν αρκούσε για να πλησιάσει η ΑΕΚ, που ήταν στο 72-61 με 2:13 να απομένουν. Σε μια «αναλαμπή» των φιλοξενούμενων η απόσταση μειώθηκε στους έξι (72-66) στα 91’’ πριν το τέλος, αλλά το γκολ-φάουλ του Μέγιερ στην αμέσως επόμενη επίθεση έκρινε οριστικά το νικητή.

Δεκάλεπτα: 23-18, 36-32, 58-48, 80-72.
Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 2 (3 ασίστ), Κακλαμανάκης 6 (4 ριμπ.), Μέιερ 18 (6 ριμπ.), Γκρέι 5 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Γουίγκινς 18 (12 ριμπ., 2 τάπες), Παπαδημητρίου, Τζόνσον, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου, Νίξον 9 (3 ριμπ.), Περράκης, Μουρ 20 (9 ριμπ., 4 ασίστ, 4 κλεψ.).
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Τζέιμς 9, Γκριν 6 (6 ασίστ), Χάρις 7 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Μπάρλοου 3 (3 ριμπ.), Ελόνου 4 (4 ριμπ.), Ξανθόπουλος 2 (3 ασίστ), Σάκοτα 13 (6 ριμπ.), Λαρεντζάκης 12 (3 ριμπ.), Μωραΐτης, Μαυροειδής 11 (6 ριμπ.), Σι 3, Καββαδάς 2.