Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2013

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 83-78 της Αναντολού Εφές Ο βασιλιάς της Πόλης:

Θα αντιμετωπίσει (27/9, 20:15) την Μπεσίκτας στον τελικό του τουρνουά
Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ – σημείωσε 8 πόντους στο πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο - έκανε την
αρχή για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, ο οποίοι με το «καλημέρα» της αναμέτρησης έδειξαν τις διαθέσεις τους στην ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί (18-31, 10'). Οι Γιώργος Πρίντεζης, Κώστας Σλούκας και Μπράιαντ Ντάνστον ακολούθησαν – σημείωσαν από 8, 6 κι 6 πόντους στο α΄ ημίχρονο – και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 18 πόντων (32-50, 20').

Η Εφές εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου (41-61, 25') και στο 30' μείωσε σε 55-63 (30') ενώ δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα κατέβασε την διαφορά στους 6 πόντους (71-77). Στη συνέχεια το παιχνίδι μεταφέρθηκε στην γραμμή των βολών, με τον Κώστα Σλούκα (4/4 βολ.) και τον Ιωάννη Παπαπέτρου (2/2 βολ.) να διατηρούν την ψυχραιμία τους από την γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Ολυμπιακός να παίρνει τη νίκη με 78-83, παρότι 40'' πριν από τη λήξη ο Κώστας Βασιλειάδης είχε μειώσει σε 74-79.